شیوه نامه تهیه پوسترهای کنفرانس

بر خلاف سخنرانی که با جمعی از مخاطبان سر و کار دارد، پوستر وسیله ارتباط شخصی افراد  علاقمند به مطلب مورد نظر است. از این رو لازم است نکات ویژه ای در طراحی آن در نظر گرفته شود. این آیین نامه به منظور ارتقا کیفی پوسترهای ارائه شده به کنفرانس تهیه شده است. لازم به ذکر است مقالات پذیرفته شده به صورت پوستر در مجموعه مقالات مربوط به ششمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست چاپ خواهد شد، لذا نویسندگان ­باید با همان دقتی که متن مقاله را فراهم می­کنند نسبت به تهیه پوستر نیز اقدام نمایند.


در واقع پوستر از لحاظ علمی و به عنوان ابزاری برای ارائه اندیشه­ای نو تفاوت بنیادی با سایر انواع ارائه مقاله ندارد، تنها شیوه عرضه آن، به دلیل برخی ویژگی­ها و محدودیت­ها، متفاوت است و نویسنده می­بایست تمام تلاش خویش را برای عرضه هرچه بهتر اندیشه­ها و یافته­های خود در آن به کار بندد. بنابراین محتوای پوستر باید شامل مقدمه، توصیفی از روند کار، روش های به کار رفته، یافته ها، اشکال، جداول و بیان نتایج باشد. 

 •  عوامل جذب افراد برای مطالعه پوستر، از قبیل استفاده از رنگ­های مختلف برای تصاویر یا نوع حروف سر فصل­ها باید مورد توجه قرار گیرد. ارائه دهنده پوستر باید نسبت به این امر آگاه باشد که افرادی که از مقابل پوسترها عبور می کنند مجال آن را ندارند که نوشته­های ریز و یکنواخت را مطالعه کنند، بلکه مایلند که با نگاهی سریع، اطلاعات و مطالب مورد نظر نویسنده را درک کنند. بنابراین، ممکن است استفاده از یک نمودار یا جدول یا تصویری دیگر بهتر از یک صفحه نوشته به ارائه اطلاعات بپردازد.

 • پوسترها باید حاوی اطلاعاتی ساده و روشن باشند و بتوانند در حداقل زمان ممکن پیام خود را برسانند. 

 •  قرار دادن موارد مهمی شامل عنوان مقاله، کد مقاله، نام نویسنده یا نویسندگان، آدرس پست الکترونیکی، سمت سازمانی یا رشته و دانشگاه محل تحصیل در متن پوستر الزامی است. هم چنین در صورت لزوم در پایین پوستر به صورت پانویس سازمانی را که نویسنده عضو آن است (همراه با نشانی و شماره تماس)درج کنید. 

 •   فضای اختصاصی برای نصب هر پوستر به اندازه50 در 70 سانتی متر به صورت عمودی پیش بینی شده است. لازم است که کلیه مطالب به صورت یکجا در قطع پوستر (50 در 70) چاپ شود. تاکید می گردد که واحد پذیرش پوستر از نصب پوستر در قطع دیگر یا به صورت برگه های A4 جلوگیری خواهد نمود. 

 • اندازه و فونت متن در پوستر بر اساس سلیقه هر فرد متغیر است. اما ذکر این نکته لازم است که از فونت و اندازه هایی استفاده شود که خوانایی پوستر را از فاصله دو متری با مشکل روبرو نسازد. (پیشنهاد می شود حداقل اندازه فونت ها 24 باشد.) 

 • تعداد و جایگاه تصاویر درخلال نوشته باید قبلاً طراحی و تعیین شده باشد، به گونه ای که توالی منطقی نوشته و تصویر قادر باشد روند بحث را با سرعت و سهولت برای افراد بیان کند.

 •  شرکت کنندگان می­توانند در کنار تابلو نمایش، کارت ها یا برشورهایی که اطلاعات بیشتر راجع به پوستر می­دهد قرار دهند تا علاقمندان بتوانند به طور رایگان از آنها استفاده کنند. 

 •  اگر نویسنده درکنار پوستر خود نیست تا نقطه نظرهای افراد را بشنود، بهتر است پاکت کوچکی در پایین تابلو به صورت آویخته نصب شود تا افراد نظرات خود را در آن بیندازند.

 •  پوستر باید با توجه به برنامه تعیین شده در ساعت و روز مشخص در محل تعیین شده نصب گردد.

 • لازم است همه­ پوسترها با توجه به برنامه ، در ساعت و روز از پیش تعیین شده، با هماهنگی واحد پذیرش پوستر در محل اختصاص یافته به آن پوستر(کد مقاله) نصب گردد.

 • لازم است به علت رعایت نظم هریک از شرکت کنندگان امکانات (پونز، چسب و ...) مورد نیاز خود را جهت نصب پوستر به همراه داشته باشند. دبیرخانه مسئولیتی در قبال نصب پوستر تک تک شرکت کنندگان نمی پذیرد.

 • لطفا پوستر خود را قبل از حضور در محل برپایی کنفرانس با توجه به فرمت بالا تهیه و همراه خود بیاورید. از ارسال پوستر از طریق پست یا پست الکترونیکی خودداری کنید.

 • باید از طرح های اعلام شده از سوی دبیرخانه به عنوان پس زمنیه پوستر خود استفاده نمایید.

 

دریافت قالب نمونه مقاله پوستری

دریافت قالب پوستر(بصورت pdf)

دریافت قالب پوستر(jpg)