1. بازخوانی نظرات رهبرانقلاب در داده نمای «محیط زیست، مسئله ملی»
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، به مناسبت روز جهانی محیط زیست، داده‌نمای «محیط زیست، مسئله ملی» را با محوریت بازخوانی نظرات رهبر معظم انقلاب در مورد مسئله محیط زیست و مطالبات ایشان در این حوزه منتشر کرد.
2. رئیس پژوهشکده مجازی محیط زیست، نقدی پور بیرگانی، ضمن تبریک روزجهانی محیط زیست مهمترین اولویتها و موضوعات محیط زیستی کشور را بیان کردند.
رئیس پژوهشکده مجازی محیط زیست اختصاص روز جهانی محیط زیست از سوی سازمان ملل را تقویت آگاهی های عمومی برای حفاظت از محیط زیست دانستند و اتخاذ تصمیمات اصولی و کارا از سوی مسئولان ملی کشورهای عضو در ارتباط با چالش های محیط زیست به منظور جلوگیری از تخریب عرصه های طبیعی و آسیب به محیط زیست انسانی را یکی از اهداف نامگذاری این روز از سوی سازمان ملل دانستند. نقدی پور بیرگانی ضمن بیان برخی از چالش های روبه روی کشور، مسائل افزایش ریزگردها در اکثر شهرها و روستاهای کشور، فرونشست های نقطه ای و عمومی زمین در دشت ها، مشکلات عدیده کمبودآب آشامیدنی و کشاورزی در برخی از نقاط کشور، خشک شدن دریاچه ارومیه، ضعف شدید در مدیریت حوزه بزرگ کارون، زمین خواری و تجاوز به عرصه های طبیعی، آلودگی های مختلف به ویژه آلودگی هوا در کلانشهرها را مهمترین اولویت های دولت در عرصه محیط زیست دانستند ایشان بیان کردند نگاه حفاظتی جامع به بحث محیط زیست با رویکرد مدیریت یکپارچه محیط زیست درتمامی عرصه های طبیعی و انسانی به صورت علمی-عملی می تواند در بلند مدت از تخریب بیشتر منابع و سرمایه های طبیعی و انسانی بکاهد.
3. نقدی پور: محورهای دهمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست اعلام گردید.
4. دهمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست در خرداد ماه 1396 برگزار می گردد.